Snygg finalskalp av Josefine: ”En krigarmatch”

SM-guld smakar gott.

Thaiboxaren Josefine Lindgren Knutsson sov säkert gott i natt.

Stockholmstjejen tog en fin skalp i SM-finalen i thaiboxning i Haninge då hon besegrade den rutinerade Therese Gunnarsson.

– Det var en krigarmatch från början till slut, säger Josefine Lindgren Knutsson.

Fighten mellan de här båda tjejerna bjöd på härlig thaiboxning i ett rasande tempo. När matchen var över stod Josefine som segrare med 3-0 och det utbröts en krigsdans i Jossans hörna.

– Jag vill tacka alla de som trott på mig, säger SM-vinnren, som genom segern fixade en landslagsplats.

Resultaten från dagens finaler:

Camilla Danielsson, Odenplan Fightgym idrottsförening mot Annemai Palacios, El Condor Muay Thai IF

Vinnare: Camilla Danielsson 2-1

-48kg Damer

Sandra Godvik, Djurgårdens IF Kampsportsförening mot Ellinore Ekström, Fighter Muay Thai Förening

Vinnare: Sandra Godvik 3-0

-57kg Herrar

Jonathan Zeray, Klubb Sweden Top Team mot Jonathan Åman, OneChai Muaythai & K1 IF

Vinnare: Jonathan Zeray 3-0

-67kg Herrar

Mathias Jonsson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening mot Carl Lindefeldt, Föreningen Söders Fight Gym

Vinnare: Mathias Jonsson 3-0

-60kg Damer

Isa Tidblad Keskikangas, TIP Muay Thai IF mot Linda Östergren, Aneby Muay Thai klubb

Vinnare: Isa Tidblad Keskikangas RSC count limit

-91kg Herrar

Wasim Elkassem, Helsingborg Muay Thai IF mot Hannes Ezelius, TIP Muay Thai IF

Vinnare: Wasim Elkassem 3-0

-71kg Damer

Anna Strandberg, TIP Muay Thai IF mot Angela Mamic, Fighter Muay Thai Förening

Vinnare: Anna Strandberg 3-0

-81kg Herrar

Andreas Linger, Ironman Club mot Burim Rama, C4 Kick & Thaiboxnings klubb

Vinnare: Andreas Linger 2-1

-54kg Damer

Sofia Olofsson, Odenplan Fightgym idrottsförening mot Anna Höglund, BK Slagskeppet Muay Thai

Vinnare: Sofia Olofsson RSC out class

-63,5kg Herrar

Jonas Berglund, Sit Perong Drakstadens Muay Thai IF mot Gabriel Tutak, Master Gym Kick & Thaiboxning IF

Vinnare: Jonas Berglund 3-0

-67kg Damer

Bea Malecki, Allstars Kampsportsförening mot Sofia Junttila, Fight Club Borlänge

Vinnare: Bea Malecki 3-0

-60kg Herrar

Filiph Waldt, Göteborg Muay Thai IF mot Tolga Atanasov, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

Vinnare: Filiph Waldt 3-0

-51kg Damer

Josefin Lindgren Knutsson, Allstars Kampsportsförening mot Therese Gunnarsson, Öresund Muay Thai Camp IF

Vinnare: Josefin Lindgren Knutsson 3-0

-86kg Herrar

Erik Berglund, Heavy Hands Muay Thai Jönköping IF mot Andreas Gardasevic, Halmstad Muay Thai IF

Vinnare: Andreas Gardasevic 3-0

-63,5kg Damer

Johanna Kumlin, Heavy Hands Muay Thai Jönköping IF mot Erica Björnestrand, Öresund Muay Thai Camp IF

Vinnare: Erica Björnestrand 3-0

-75kg Herrar

Constantino Nanga, Klubb Stockholm Muay Thai mot Ludvig Forsberg, Malmö Muaythai IF

Vinnare: Constantino Nanga KO body

-57kg Damer

Patricia Axling, Odenplan Fightgym idrottsförening mot Evelina Wikner, Fighter Muay Thai Förening

Vinnare: Patricia Axling 3-0

-71kg Herrar

Sanny Dahlbeck, Odenplan Fightgym idrottsförening mot Abdallah Habib, Rinkeby Muay thai klubb

Vinnare: Sanny Dahlbeck 2-1

Ännu inga kommentarer

Kommentera

Posta din åsikt här. Vänligen håll en vänlig ton. Din epost-adress visas inte offentligt.